Hogy készül a térkő?
A ház körüli gondozott terület és a kert kényelmes úthálózata a feltétele a háztáji tér kényelmes használatának. Az utak, udvarok, sikátorok vagy autóbehajtók esztétikája és minősége nem csak a kényelmes mozgás szempontjából fontos, hanem a terület vizuális hatását is befolyásolja – magán és közterületen egyaránt. Jelenleg az építészet állandó elemeinek tökéletes finisére szolgáló legnépszerűbb anyagok a térkövek.
Első lépés – Földmunka
A térkő lerakása előtt az előre jelzett forgalomtól függően megfelelő mélységű bemélyedést kell készíteni. Ha nagyok a felületre ható erők, akkor nyilván mélyebbet, ha kerti utat tervezünk, elegendő a 15-20 centiméter. A munka kézzel is elvégezhető, ha kicsi a terület, nagy placcokra ajánlott speciális berendezéseket igénybe venni.
Fontos a mélyedés fenekének megfelelő profilozása és tömörítése, hogy a víz könnyen elvezethető legyen. Ha a terület mérete megnehezíti vagy akár lehetetlenné teszi a lejtők kialakítását, gondoskodni kell a burkolat lineáris vízelvezetéséről. A felület tartósságának feltétele annak az aljzatnak a megerősítése, amelyre fektetik.
A termőtalaj eltávolítása után a talajt fel kell aprítani, majd kevés vízzel és cementtel össze kell keverni. Mielőtt elkezd kötődni, tömörítjük a felületet.
Második lépés – Szegélyezés
A használt szegélyek típusa a felület rendeltetésétől függ. A közönséges járdalap opciókhoz általában járdaszegélyt vagy palánkot választunk, felhajtóknál útszegélyre van szükség.
Figyelni kell a kivitelezés pontosságára és esztétikájára, különösen az utóbbira, hiszen az a feladatuk, hogy a felületet valamivel a környező sík felett fejezzék be. Egy ilyen szerkezet megakadályozza a térkő szennyeződését az áramló víz által lerakódott talajjal.
A szegélyeket a tömörített betonkeverék egy rétegére rögzítik, és amikor az megköt, a szegély belső oldalán lévő teret kitöltik például cementtel kevert nedves homokkal, amely az alapréteg lesz, a külső felületen pedig oldalt – feltöltjük talajjal.
Harmadik lépés – Felület
Helyezzük a térkő kockákat az előkészített felületre tetszőleges mintában vagy sorokban. Az egyes blokkokat a lehető legszorosabban és egymáshoz közel kell elhelyezni. Ha nem is tervezünk színes mintákat a felületre, érdemes három palettáról felváltva rendezni az elemeket.
Ily módon a felület érdekes tónust kap. Fektetés közben az alapon mozogni tilos, de a már lerakott felületen történő járásnak nincs ellenjavallata. Az élelemek beállításához ajánlatos megfelelő eszközöket használni, például betonhoz gyémánt tárcsával ellátott köszörűt vagy speciális guillotine-t.
Amikor a teljes felületet lefektetjük, speciális felületvibrátorral kell vibrálni, vagy más módon megnyomni. Fontos, hogy az egyenetlenségeket úgy távolítsuk el, hogy ne sértsük meg a burkolatot.
Ezt követően vékony réteg homokot öntünk a kockákra, ez impregnálja a felületet, vagyis csökkenti az anyag nedvszívó képességét, és erősíti a por behatolásával szembeni ellenállását.
Kép forrása: Dreamstime.com
Hirdetés (X)