Támogatott tartalom

Miért fontos az immunrendszer támogatása?

Ha gyakori vagy hosszan elhúzódó betegségektől szenvedünk, ha állandóan kimerültnek érezzük magunkat, akkor joggal gyanakodhatunk arra, hogy az immunrendszerünk valamiért alulteljesít.

De a folyamatos stressz, az egyoldalú táplálkozás (akár a túlzásba vitt gyorskaják, akár egy drasztikus diéta) vagy egy hosszan tartó gyógyszeres kezelés már önmagában figyelmeztet a nem megfelelő immunműködés kockázatára.

Bármelyik is a helyzet, legjobb, ha még idejében teszünk szervezetünk védelmi rendszerének kiegyensúlyozott működéséért, végső soron az egészségünkért.

Ha felborul az egyensúly

életminőség javítás

Kép forrása: Freepik.com

Az immunműködésünket egy rendkívül összetett rendszer biztosítja, melynek legfőbb feladata a szervezetünk védelme és egyensúlyban tartása, az egészségünk megőrzése. Mára közkeletűvé vált az immunrendszer kapcsán „erősítés”-ről beszélni, ám egy újabb szemlélet szerint valójában helyesebb inkább annak egyensúlyára fókuszálni és a kiegyensúlyozott működés támogatásáért tenni, a helyes útra visszaterelni.

Az optimális immunműködésben bekövetkező bármilyen irányú zavar kóros eltolódáshoz és ennek következményeként különböző betegségek kialakulásához vezethet. Így az immunrendszerünk „alulműködése” következtében ki vagyunk téve a fertőzéses betegségeknek, mint az influenza, fül- és torokgyulladás stb., továbbá olyan immunhiányos állapotok kockázatának, mint az AIDS.

A másik oldalról viszont a túlzott immunválasz különböző allergiákat, tumoros sejtburjánzást, illetve gyulladásos autoimmun betegségeket okozhat, mint amilyen például pajzsmirigy-túlműködés vagy a rheumatoid arthritis, amely az ízületek porcait támadja meg jellemzően viszonylag fiatal korban, az időskori porckopás tüneteihez hasonló panaszokkal.

Ha már kialakult egy ilyen folyamat (rendszerint hosszú idő alatt, amiben a genetikai hajlam mellett életmódbeli tényezők is szerepet játszanak), azt igen nehéz vagy sokszor teljesen nem is lehet visszafordítani.

Az állapotfenntartó kezelésnek fontos része a járulékos következmények kezelése és az életmódváltás is – az említett reumás ízületi gyulladásnál például nem elég gyógyszerekkel visszaszorítani a gyulladásos folyamatot, de az érintett ízületet gyógytornával karban kell tartani, illetve a bokát, térdet kímélő támaszokkal lehetőleg minél jobban tehermentesíteni kell megerőltető helyzetekben.

Mikronutriensek az immunrendszerért

porckopás elkerülése étkezéssel

Kép forrása: Freepik.com

Az immunrendszer megfelelő működésének egyik sarokköve a kiegyensúlyozott, azaz nem egyoldalú étrend – ebbe beleférhetnek speciális diéták is, a lényeg, hogy mindenféle fontos mikro- és makrotápanyagból kellő mennyiséget vigyünk be a szervezetbe.

A szénhidrátok, a fehérje és a zsírok megfelelő arányú fogyasztása mellett kiemelt jelentősége van az élelmi (főleg növényi) rostoknak, továbbá a vitaminoknak és az ásványi anyagoknak.

Bizonyos ételek – amiket szokás szuperfoodoknak is nevezni – különösen nagy mennyiségben és jól hasznosuló formában tartalmazzák ezeket az esszenciális összetevőket, így például a cékla, a zöldleves zöldségek (spenót, brokkoli, kelkáposzta stb.), karfiol, spárga, zöldbab, a száraz hüvelyesek (csicseriborsó, vöröslencse stb.), a fekete bogyós gyümölcsök, a citrusfélék, az avokádó, továbbá egyes gabona- és álgabonafélék (a quinoa, zab, hajdina, a barna rizs), az olajos magvak és a chia, a különböző csírák, a gyömbér és a fokhagyma.

Ha húsmentesen étkezünk (ami egyes kutatási eredmények szerint jótékony hatású lehet némelyik gyulladásos eredetű autoimmun betegség terápiájában), kiemelten figyeljünk oda a fehérje, a vas, a folsav és a B12 növényi alapú pótlására.

Mivel legújabb ismereteink szerint a bélflóra kitüntetett szerepet játszik az immunrendszer működésében, fontos, hogy annak optimális karbantartásáról gondoskodjunk. Jótékony hatással vannak rá a már említett rostok és növényi tápanyagok, de ezenkívül szüksége van a megfelelő pro- és prebiotikumokra, amit főként élőflórás joghurt, illetve fermentált zöldségek rendszeres fogyasztásával vihetünk be, vagy fogyaszthatunk probiotikumot.

Emellett a hagyományos gyógyászati tapasztalatok szerint egyes gyógynövények szintén jótékonyan támogatják az immunrendszert, ilyen például az echinacea, a csipkebogyó, a ginseng, a fahéj, a bodza, a zöldtea és még sorolhatnánk.

A testi-lelki jóllét

Az immunműködésünk egy olyan csodálatos rendszer, mely nem redukálható le pusztán a szervi működésekre – a testi mellett a lelki jóllétünk is kardinális szerepet játszik benne. Éppen ezért nagyon fontos, hogy minimalizálni (vagy hatékonyan kezelni) tudjuk a stresszt és a negatív állapotokat.

Érdemes fejleszteni a tudatos pozitív gondolkodást, relaxáló hatású és boldogsághormonokat felszabadító tevékenységeket végezni, mely a masszázstól kezdve a jógán, meditáción át a legkülönfélébb mozgásformákig sok minden lehet.

Az említetteken kívül kiemelten jótékony hatású például a természetben való séta, az úszás, a (mérsékelt) napozás, a tánc, a zene vagy az éneklés, de a festés vagy az intenzív sportok szintén hatékonyan támogatják nemcsak a jó közérzetet és testünk fizikai állóképességét, de egész immunrendszerünk kiegyensúlyozott működését is.

A rendszeres mozgást soha nem késő elkezdeni – ehhez ad gyakorlati tippeket Lakatos Péter életminőség tanácsadó.

A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta.

Képek forrása: Freepik.com

Hirdetés (X)


Friss cikkek innen:Támogatott tartalom

Comments are closed.