Miért vizesedik a fal?
Sok háztartásban okoz komoly gondokat a vizesedő fal. A kérdés az, vajon miért történik ez, és mit lehet tenni ellene? Az utólagos vízszigetelés megoldást jelenthet, de fontos tudni, hogy milyen esetekben érdemes alkalmazni és milyen módszerekkel érhetjük el a kívánt eredményt.
Miért vizesedik a fal?
Amikor azt tapasztaljuk, hogy vizesedik a fal, az általában nem meglepő módon arra utal, hogy valahonnan huzamosabb ideje víz szivárog be az épület szerkezetébe. De mégis: miért vizesedik a fal, hogyan juthat be a folyadék az ingatlan belső struktúrájába?
Az épület alapjainál elhelyezett vízszigetelés sérülése vagy hiánya az egyik leggyakoribb oka a falak vizesedésének. Ha az építéskor a szakemberek nem gondoskodtak megfelelő szigetelésről, a talajból felszivárgó nedvesség idővel könnyen utat talál a falakba. Ez különösen gyakori a régi épületeknél. Illetve idővel a régi típusú kátránypapiros szigetelések erodálódnak spontán módon is, egyszerűen öregszenek az idő múlásával.
A hibás vízelvezetés is gyakori okozója a problémának. Ha a ház körül nincsen megfelelő vízelvezető rendszer (például csapadékelvezetők, ereszcsatornák), akkor a talajban felgyülemlett víz könnyen beszivároghat az épület alapjaiba.
A „tünetek” egyébként magukért beszélnek: az érintésre hideg, nedves falfelület már megalapozott okot ad az aggodalomra, de a penész megjelenése, illetve a szellőztetés ellenére is jelentkező dohos szag szintén árulkodó jelnek számít.
Hogyan segít az utólagos vízszigetelés?
Ha már vizesedik a fal, az utólagos vízszigetelés a legjobb megoldás a komoly gondokat okozó probléma megszüntetésére. Az utólag történő vízszigetelés olyan speciális technikák alkalmazását jelenti, amelyekkel visszaállíthatjuk az épület vízzáróságát, még akkor is, ha az eredeti szigetelés nem megfelelő vagy elöregedett.
Injektálásos vízszigetelés
Az injektálásos módszer az egyik leghatékonyabb megoldás az utólagosan történő vízszigetelés terén. A fal injektálás során a szakembereink speciális vízzáró anyagot juttatnak be a falba, ami kitölti a pórusokat, kapilláris ereket és repedéseket, így akadályozza meg a nedvesség további felszívódását.
Ez a módszer gyorsan alkalmazható, minimális építési bontással jár, és hosszú távon biztosítja a falak szárazságát. Az eljárás ráadásul más vízszigetelési megoldásokkal kombinálva is hatékonyan alkalmazható, növelve az épület védelmét.
Külső vízszigetelés
Amennyiben a falak külső része is sérült, vagy a nedvesség kívülről éri az épületet, szükség lehet a külső vízszigetelés megerősítésére. Ilyenkor a mesterek speciális bevonatokkal és rétegekkel látják el a falakat, amik taszítják a vizet, és hosszútávon védik az épületet a nedvesség behatolása ellen.
Mikor érdemes beavatkozni?
Nincs értelme várakozni! Azonnal cselekedni kell, ha azt észleljük, hogy vizesedik a fal, mert bizony magától nem fog kiszáradni az érintett felület, sőt, az idő előrehaladásával még nagyobb anyagi terhet róhat az ingatlan tulajára.
A problémát érdemes minél előbb szakembereinkkel felméretni, mert a nedvesség hosszútávon komoly károkat okoz az épület szerkezetében, és az egészségre is ártalmas lehet, például penészesedést okozva.
Az utólagos vízszigetelés nemcsak a falak szárazon tartásában segít, de hozzájárul az épület értékének megőrzéséhez is.
Hirdetés (X)