Élet-Stílus

Otthoni praktikákkal a fogantatásért – Mit tehetünk, hogy hamarabb jöjjön a baba?

A gyermekvállalás előtti időszak mindig izgalmas a párok számára: ilyenkor mindkét félben kérdések sorakoznak, miközben telis-tele vannak lelkesedéssel, reménnyel és félelmekkel.

Sajnos a párok egy része jogosan tart attól, hogy nem sikerül olyan hamar teherbeesniük, mint azt tervezték – ez viszont nem jelenti azt, hogy valami probléma lenne velük.

Könnyen előfordulhat, hogy néhány egyszerű, otthoni praktika is segíthet, hogy mihamarabb megtörténjen a fogantatás, majd kibővüljön a család.

Nézzük, hogy melyek azok a mindennapi gyakorlatok, amelyek segíthetnek optimalizálni a fogantatás esélyeit, miközben egészségesebb szokásokat is kialakítanak a párok életében.

Egy egészségesebb életmód kialakítása

Az egészséges életmód az egyik legfontosabb tényező a fogantatás elősegítésében. A helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás nemcsak általános jó közérzetet biztosít, hanem segíthet megfelelő súlytartományban maradni és javítani mind a leendő anya, mind a leendő apa egészségét.

Fogyasszunk tehát minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, sovány fehérjéket és jó zsírokat!

Mozogjunk hetente több alkalommal, de ne vigyük túlzásba, mert az sem előnyös, ha gyereket szeretnénk: a közepes intenzitású edzések bőven elegendőek ebben az időszakban. Mindezzel, ahogy említettük, egészséges súlytartományba kerülhetünk, illetve abban maradhatunk, ez pedig szintén elősegíti a minél korábbi fogantatást.

Rossz szokások elkerülése

Talán mondanunk sem kell, mégsem mehetünk el szó nélkül az egészségtelen szokások és azok negatív hatásai mellett. A cigarettás dobozokon található képek és feliratok nem hazudnak: a dohányzás valóban negatívan befolyásolja a nemzőképességet.

A dohányzó nők nehezebben esnek teherbe, de ha mégis sikerül, sokkal gyakrabban tapasztalnak komplikációkat a várandósság során. A férfiak esetében az ondósejtek károsulnak: csökken a spermiumok száma és az életképességük is alacsonyabb.

A sperma növelésére persze ma már kaphatóak készítmények, de mégis az a legjobb, ha kerüljük ezt a rossz szokást, ami emellett a tüdőt és a többi szervünket is károsítja.

Ugyanígy érdemes letenni az alkoholt, ami a szexuális teljesítőképesség mellett a szerveink egészségére is negatív hatással van. A koffeinbevitelt is korlátozzuk, hiszen ha túlzásba visszük, akkor akár ez is csökkentheti a termékenységet.

Állapotfelmérés és vitaminpótlás

A fogantatás elősegítése érdekében érdemes felkeresni egy orvost, aki átfogó állapotfelmérést végez a párok mindkét tagjánál. Ennek során kiderülhetnek olyan esetleges egészségügyi problémák, mint például a pajzsmirigyproblémák vagy a hormonális egyensúlyhiányok, amelyek akadályozhatják a fogamzást.

Emellett fontos lehet tájékozódni arról is, hogy a vitaminpótlás során milyen tápanyagokra helyezzük a hangsúlyt. Ebben az időszakban különösen a folsav, a D-vitamin és az omega-3 zsírsavak bevitelének jut kiemelt szerep.

A stressz csökkentése

Biztosan hallottunk már arról, hogy a stressznek milyen komoly hatása lehet a termékenységre. A hosszú távú, megemelkedett stressz-szint fokozhatja a kortizol nevű hormon szintjét a szervezetben, ami befolyásolhatja a peteérési ciklusokat és a spermiumok minőségét is.

Ezeken az állapotok természetesen javíthatunk speciálisan erre kifejlesztett termékek alkalmazásával, például ami a sperma növelését illeti – de bármikor támaszkodhatunk otthoni praktikákra is. Ilyen például a meditáció, a jóga, de a különböző relaxációs gyakorlatok is.

A megfelelő időzítés

Az aktusok időzítése meghatározhatja, hogy mennyire vagyunk sikeresek a fogamzás terén. A nők menstruációs ciklusának megértése lehetővé teszi, hogy az intim együttlétek az ovuláció idejére essenek, így maximalizálva a fogantatás esélyeit.

Ugyanakkor adjunk teret a spontaneitásnak is, egyes vélemények szerint a 2-3 naponta történő aktusok lehetnek ideálisak. Lényeges tehát, hogy a szexuális élet ne csupán a fogantatásra irányuljon, hanem egy örömteli és kiegyensúlyozott része legyen a kapcsolatnak – ezzel is csökkenthetjük a ránk helyeződő nyomást.

A környezeti tényezők

A környezet, amelyben a mindennapjainkat éljük, szintén befolyásolhatja a fogantatást. Az egészségtelen környezeti tényezők, például a légszennyezés, a zajszennyezés és a hasonló tényezők mind-mind negatívan hathatnak a termékenységre.

Ha tehát komolyan gondoljuk a babaprojektet, és egyébként sem a belvárosban szeretnénk majd családot alapítani, érdemes lehet már ebben az időszakban inkább egy csendesebb életteret keresni magunknak.

Orvosi segítség igénybevétele

Meglehet, hogy az összes otthoni praktikát kipipáltuk már, mégsem jártunk sikerrel. Az általános vélekedés szerint a pároknak akkor érdemes szakértői segítséghez folyamodni, ha már egy éve rendszeresen sikertelenül próbálkoznak.

Amennyiben a pár női tagja elmúlt 35 éves, akkor fél év után már léphetünk. Ilyen esetekben alapos kivizsgálásokon eshetünk át és tanácsokat kaphatunk a további lépéseket illetően. Az orvosi vizsgálatok és kezelések során ugyanis kiderülhetnek olyan esetleges problémák, amelyeket otthoni praktikákkal nem lehet megoldani.

De ilyen esetben sem kell megijednünk: ma már számtalan meddőségi kezelés és reproduktív technológia elérhető, ami számos párnak nyújt megoldást a fogantatásra.

Számos otthoni praktika és életmódbeli változtatás létezik tehát, ami segíthet a fogantatás elősegítésében. Az egészséges életmód, a stressz csökkentése, az intim együttlétek időzítése és a rossz szokások elhagyása mind hozzájárulhatnak a gyermekáldás sikeréhez.

Ha azonban hosszabb ideje próbálkozunk sikertelenül, ne féljünk orvosi segítséget kérni! Mindeközben pedig ne feledjük: nem mindig minden tervezett lépés hozza meg azonnal a várt eredményt, legyünk türelmesek!

Eközben pedig ne feledjük az egymásra való odafigyelést, a támogatást és a szeretetet – ezek ugyanis segíthetnek áthidalni a nehéz időszakokat is, miközben erősítheti a kapcsolatot a párok tagjai között.

Kép forrása: Depositphotos.com

Hirdetés (X)


Friss cikkek innen:Élet-Stílus

Comments are closed.