Párnacserje gondozása – Lépésről-lépésre
Az ezüstnövény néven is ismert párnacserje (Leucophyta brownii), kistermetű, gömb habitusú örökzöld törpecserje, melynek eredeti élőhelyét Ausztrália nyugati partvidékének meredek sziklaszirtjei és homokdűnéi jelentik.
A hazánkban kb. 40-70 cm-es dekoratív dísznövény más, színesebb növények társaságában tud érvényesülni leginkább, hűvösséget árasztó, ezüstös színével, szép kontrasztot alkot az élénk színű virágokkal.
Nyáron kicsi, gömb alakú sárga vagy krém-fehér virágokat is hoz, de ezek nem emelik különösebben díszítőértékét. A jellegzetességének számító, ezüstös árnyalata molyhos szőrzetének köszönhető.
A párnacserje remek választást jelent napos fekvésbe, kimondottan igényli a sok fényt, emellett azonban fontos megemlíteni, hogy erősen fagyérzékeny, így teleltetni kell. A teleltetés során, világos, hűvös fagymentes helyen tartsuk, és csak keveset öntözzük.
Talajok közül a semleges kémhatású, jó vízáteresztő képességű talajtípusokat kedveli leginkább. Növekedési időszakában rendszeres öntözésre van szüksége.
A párnacserje nem igényel komolyabb metszést, ugyanakkor, ha a kisméretű, fiatal bokrokat visszacsípjük, szebb, bokrosabb formát érhetünk el. Ezen túl, elég csak a beteg, vagy elhalt hajtásokat levágni a növényről.
Ha ezt a mutatós növényt választjuk kertünkbe, a növényvédelmi teendőkkel nem kell túl sokat foglalkoznunk, ugyanis a kártevőkre nem különösen érzékeny, azonban jó, ha tudjuk, hogy a növénybetegségek közül a szürkepenész időnként károsíthatja.
Amennyiben kedvet kapunk a párnacserje szaporításához, dugványozással tudjuk a legegyszerűbben szaporítani. Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tanácsot adnunk a párnacserje ápolásához. Sikeres kertészkedést kívánunk!
Kép forrása: Flickr / Szerző: Stefano / Licence: CC BY-NC-SA 2.0